1

Mutlu Beyin Kitabından Altını Çizdiklerim

Share
Mutlu beyin kitabı

Tanıdık Sinir Yollarında Seyahat Kolaydır… Ama Bu Herzaman iyi Bir Şey Değildir.

Sinir yolları bazı şeylerden hoşlanmanızı ve bazılarından hoşlanmamanızı kolaylaştırır. Zaman zaman kendiniz için iyi olmayan şeylerden hoşlandığını ya da sizin için iyi olan bir şeyden korktuğunuzu görebilirsiniz. Peki hayatta kalmak üzere evrilmiş bir beyin neden böyle acayip devreler kurar ?

Çünkü Deneyimlerimizi Silmek için değil depolamak için tasarlandık. Deneyimler genellikle önemli dersler içerir. Geçmişte size yardım olan şeye doğru gitmenizi, canınızı yakandan kaçınmanızı sağlar. Fakat geçmiş deneyimlerin yolları yanlış yönlendirmeler de yapabilir. Mesela üzerinden çok zaman geçmiş acılardan kaçınmanıza ya da iyi bir şeyin daha fazlasını aramanıza neden olabilir. Örneğin yıllar önce matematik dersinde bir çocuk size güldüğü için matematikten hoşlanmayabilirsiniz ya da uzun zaman önce pizzanızı paylaştığınız için ebeveynlerinizin size sevecenlik göstermesi sizi pizzaya düşkün birisi yapabilir.

bu kısımda “pizzanızı paylaştığınız için ebeveynlerinizin size sevecenlik göstermesi sizi pizzaya düşkün birisi yapabilir” sözü çok ilgimi çekti, aynı şekilde küçükken maruz kaldığımız yanlış kodlamalarda, aslında bugün olduğumuz kişinin temellerini oluşturuyor. Örneğin çocukken Anne ve Babadan para isteyince çok negatif bir tepki ile karşılaşmak, para istemenin kötü olduğu düşüncesini beynimize kazıyabilir, ve ilerde hak ettiğimiz halde bile o parayı patrondan veya işverende veya birlikte çalıştığımız kişilerden istemekte zorluk çekebiliriz. Hani vardır ya Türk kültüründe ” Haydi göster amcana oğlum pipini ” olayı, hah işte bu ne kadar yanlış işte buradan anlıyoruz, bu çocuğun büyüyünce sağda solda göstermesi bence çok daha olası. sapık bir birey, hakkını arayamayan bir birey, zorba, yalancı veya fiziksel şiddeti çözüm gören bireylerin temelleri işte tamda bu çocukluk döneminde atılıyor.

BU ARAÇLAR BEYNİNİZİ EĞİTMEDE YARDIMCI OLACAK :

  • Ayna : Sahip olmak itediğiniz alışkanlığa sahip birisini bulun ve aynalayın.
  • Denge : Halihazırda iyi olduğunuz mutlu kimyasalları geliştirin.
  • Ekleme : Eski mutlu köklerin üzerine yeni mutlu devreler inşa edin.
  • Enerji : Enerjinizi zor mücadelelere saklayın.
  • Miras : İçinizdeki memeliyi memnun etmek için bireysel varlığınızı koruyun.
  • Eğlence : Yeni davranışınızda eğlenceli bir yön bulun ve tekrarlayın.
  • Parçalar : Zorlu görevleri daha küçük parçalara bölün.
  • Yapabildiğinle Tatmin Olmak : En iyinin peşinde sonsuza kadar koşmak yerine tatmin edici bir çözüm daha iyi olabilir.
  • Planlamak : Yeni devrelerinizi oluşturmaya başlayın, böylece ihtiyacınız olduğunda hazır olurlar.
  • Gözünde Canlandırmak : Sinir yollarınız görünmez olsalar da inşa ediliyorlar.